Skip to content

532 Walnut StHammonton, NJ 08037

Built 2009

Last Sale Price
$434,290
Last Sale Date
Jan 30, 2009

Property Information

Block2301
Lot51.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG/POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,740
Acreage1.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,100
15%
Improvement Value:$378,900
85%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,246+0.2%
2024$12,224+0.5%
2023$12,162+0.5%
2022$12,100+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$434,290

To:

Sq Ft2,740DeedBook 12955, Page 14650

Property Built

Built

Year Built: 2009