Skip to content

556 Walnut StHammonton, NJ 08037

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block2301
Lot51.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG/POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,891
Acreage1.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,700
14%
Improvement Value:$414,800
86%
Total Assessment$480,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,223+0.2%
2024$13,199+0.5%
2023$13,132+0.5%
2022$13,065+7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 13414, Page 21602

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$1,125,000
DeedBook 12387, Page 71641