Skip to content

215 Cottage AveHammonton, NJ 08037

Built 1988

Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block2704
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF-MODULAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
19%
Improvement Value:$195,200
81%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,630+0.2%
2024$6,618+16.2%
2023$5,696+0.5%
2022$5,666+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 6809, Page 29983

Property Built

Built

Year Built: 1988