Skip to content

300 N Packard StHammonton, NJ 08037

Built 1964

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block2712
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB2G-POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,923
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
20%
Improvement Value:$249,100
80%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,523+0.2%
2024$8,507+0.5%
2023$8,464+33.7%
2022$6,333+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,923DeedBook 14942, Page 7977

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,923DeedBook 14549, Page 3270Recorded1/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$4,500
DeedBook 2609, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1964