Skip to content

460 French StHammonton, NJ 08037

Built 1940

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block2713
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
31%
Improvement Value:$121,300
69%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+0.2%
2024$4,813+0.5%
2023$4,788+0.5%
2022$4,764+0.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 14281, Page 42683Recorded7/31/2017

Property Sale

SaleMulti
$174,900
DeedBook 13496, Page 61626

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 12295, Page 29642

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 7373, Page 18082

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 7060, Page 28680

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook 2648, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1940