Skip to content

107 Bellevue AveHammonton, NJ 08037

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 1998

Property Information

Block2802
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,931
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,900
25%
Improvement Value:$211,500
75%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,744+0.2%
2024$7,730+0.5%
2023$7,691+0.5%
2022$7,651+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3346, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1960