Skip to content

127 Maple StHammonton, NJ 08037

Built 1920

Last Sale Date
Jan 21, 2038

Property Information

Block2905
Lot52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,723
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
26%
Improvement Value:$124,200
74%
Total Assessment$167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,607+0.2%
2024$4,598+0.5%
2023$4,575+0.5%
2022$4,552+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920