Skip to content

411 S Egg Harbor RdHammonton, NJ 08037

Built 1896

Last Sale Date
Jan 28, 2053

Property Information

Block2906
Lot28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,773
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
23%
Improvement Value:$148,000
77%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+0.2%
2024$5,304+0.5%
2023$5,277+0.5%
2022$5,250+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1896