Skip to content

535 Greenwood DrHammonton, NJ 08037

Built 1966

Last Sale Date
Aug 3, 2054

Property Information

Block3301
Lot51
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,700
24%
Improvement Value:$168,200
76%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,079+0.2%
2024$6,068+0.5%
2023$6,037+0.5%
2022$6,006+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$6,480
DeedBook 5856, Page 325

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 5580, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1966