Skip to content

650 Grape StHammonton, NJ 08037

Built 1948

Last Sale Date
Jan 14, 2049

Property Information

Block3403
Lot52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,629
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
30%
Improvement Value:$125,400
70%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,915+0.2%
2024$4,906+0.5%
2023$4,881+0.5%
2022$4,856+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948