Skip to content

420 Marlyn AveHammonton, NJ 08037

Built 1956

Last Sale Date
May 31, 2063

Property Information

Block3601
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,487
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,200
24%
Improvement Value:$192,200
76%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+6.1%
2024$6,601+0.5%
2023$6,567+0.5%
2022$6,534+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$482,500

To:

DeedBook 15735, Page 15586

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,487DeedBook 13872, Page 14018Recorded3/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1956