Skip to content

1000 Central Ave(Block 3801 Lot 73)Hammonton, NJ 08037

Last Sale Date
Jul 19, 2062

Property Information

Block3801
Lot73
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,000
13%
Improvement Value:$6,600
87%
Total Assessment$7,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$209+0.1%
2024$209+0.5%
2023$208+0.5%
2022$207+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,600,000

To:

DeedBook 14731, Page 4856

Property Sale

Sale
$2,885,824

From:

To:

DeedBook 14069, Page 30241Recorded5/17/2016

Property Sale

SaleMulti
$2,600,000
DeedBook 13349, Page 60692