Skip to content

4810 White Horse PikeEgg Harbor City, NJ 08215

Commercial

Last Sale Price
$50,500
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block10024
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityMullica Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
DescriptionC1S
Dwellings1
ZoningEVC
Sq Footage---
Acreage1.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,300
32%
Improvement Value:$148,000
68%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,854+1.3%
2024$7,756+8.5%
2023$7,152+2.7%
2022$6,966+2.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$50,500

To:

DeedBook 15383, Page 4765

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 14189, Page 3929Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12526, Page 4159

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7471, Page 56123

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6576, Page 301

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 5133, Page 46

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4903, Page 148

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4667, Page 138