Skip to content

306 S Main StPleasantville, NJ 08232

Built 2010
Commercial

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Oct 13, 2023

Property Information

Block259
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityPleasantville City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningUEZC
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,200
17%
Improvement Value:$1,587,900
83%
Total Assessment$1,919,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,906+2.8%
2024$98,181+6.7%
2023$92,002+0.4%
2022$91,599-9.7%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$2,800,000

To:

DeedBook 15522, Page 51533

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$319,000

To:

DeedBook 12785, Page 14156

Property Sale

Sale
$259,000

To:

DeedBook 12207, Page 27041

Property Sale

Sale
$119,000

To:

DeedBook 6582, Page 217

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 6129, Page 114

Property Sale

Sale
$286,445
DeedBook 5492, Page 331

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5126, Page 168