Skip to content

61 E Decatur AvePleasantville, NJ 08232

Built 1950

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 8, 2017

Property Information

Block259
Lot43
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityPleasantville City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SFG
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage735
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,600
31%
Improvement Value:$58,200
69%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,459+2.8%
2024$4,338+6.7%
2023$4,065+0.4%
2022$4,048+13.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft735DeedBook 14290, Page 46081

Property Built

Built

Year Built: 1950