Skip to content

117 S Main StPleasantville, NJ 08232

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block64
Lot32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityPleasantville City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningUEZC
Sq Footage3,385
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
27%
Improvement Value:$93,700
73%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,783+2.8%
2024$6,600+6.7%
2023$6,184+0.4%
2022$6,157-16.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,000

To:

DeedBook 14893, Page 59207

Property Built

Built

Year Built: 1950