Skip to content

3 Levitt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block104
Lot10.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,200
52%
Improvement Value:$164,700
48%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,129+3.4%
2024$11,727+2.6%
2023$11,424+0.7%
2022$11,349+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$441,000
Sq Ft1,840DeedBook 4098, Page 1958Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8481, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1931