Skip to content

7 Levitt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2002

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 14, 2002

Property Information

Block104
Lot10.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,528
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
37%
Improvement Value:$297,600
63%
Total Assessment$469,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,563+3.4%
2024$16,013+2.6%
2023$15,600+0.7%
2022$15,497+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 8482, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 2002