Skip to content

120 W Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926
Church/Charitable

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block106
Lot8.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S2UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,200
68%
Improvement Value:$136,900
32%
Total Assessment$422,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$13,600+1.6%
2018$13,385+1.6%
2017$13,178+1.9%
2016$12,937+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 2523, Page 1801Recorded2/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1926