Skip to content

52 Meyns PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1972

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block107.01
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
48%
Improvement Value:$129,200
52%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,842+3.4%
2024$8,549+2.6%
2023$8,328+0.7%
2022$8,273+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972