Skip to content

61 Meyns PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1908

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block107.01
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,900
56%
Improvement Value:$128,200
44%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,197+3.4%
2024$9,858+2.6%
2023$9,604+0.7%
2022$9,540+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

DeedBook 8192, Page 332Recorded8/2/1999

Property Built

Built

Year Built: 1908