Skip to content

99 Bedford AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1918

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block107.01
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
48%
Improvement Value:$151,700
52%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+3.4%
2024$9,947+2.6%
2023$9,690+0.7%
2022$9,626+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 2464, Page 636Recorded12/9/2016

Property Sale

Sale
$156,400

From:

To:

DeedBook 7746, Page 912Recorded11/16/1994

Property Built

Built

Year Built: 1918