Skip to content

67 Fox PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1920

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Dec 20, 2013

Property Information

Block107.01
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
63%
Improvement Value:$80,800
37%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,650+3.4%
2024$7,396+2.6%
2023$7,205+0.7%
2022$7,158+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 1592, Page 686Recorded12/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920