Skip to content

60 Meyns PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block107.01
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
65%
Improvement Value:$76,700
35%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,569+3.5%
2024$7,310+2.7%
2023$7,115+0.7%
2022$7,066+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 5178, Page 541Recorded2/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 1916