Skip to content

69 Meyns PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2010

Property Information

Block107.02
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,937
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,700
42%
Improvement Value:$205,300
58%
Total Assessment$353,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,450+3.4%
2024$12,037+2.6%
2023$11,727+0.7%
2022$11,649+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949