Skip to content

24 Roosevelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block108
Lot16.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,400
61%
Improvement Value:$86,600
39%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865+3.4%
2024$7,604+2.6%
2023$7,408+0.7%
2022$7,359+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 259, Page 854

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 8012, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1900