Skip to content

18 Roosevelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1996

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block108
Lot16.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,900
33%
Improvement Value:$266,200
67%
Total Assessment$400,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,112+3.4%
2024$13,643+2.6%
2023$13,291+0.7%
2022$13,203+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 7971, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1996