Skip to content

5 Sugden StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1930

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Oct 30, 2021

Property Information

Block113
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,163
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
61%
Improvement Value:$95,700
39%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,595+3.4%
2024$8,310+2.6%
2023$8,096+0.7%
2022$8,042+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft1,163DeedBook 4551, Page 561Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,163DeedBook 1996, Page 230Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7699, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1930