Skip to content

139 Anderson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$574,000
Last Sale Date
Aug 17, 2005

Property Information

Block115
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
44%
Improvement Value:$221,500
56%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,935+3.4%
2024$13,473+2.6%
2023$13,125+0.7%
2022$13,038+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$574,000
DeedBook 8894, Page 264

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7971, Page 345

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7750, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1921