Skip to content

60 W Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block122
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S 4 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,500
50%
Improvement Value:$393,800
50%
Total Assessment$785,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,698+3.4%
2024$26,779+2.6%
2023$26,088+0.7%
2022$25,915+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 3231, Page 1121Recorded4/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1946