Skip to content

100 Portland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Date
Nov 2, 2015

Property Information

Block131
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB3G1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$728,400
54%
Improvement Value:$615,700
46%
Total Assessment$1,344,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$37,019+4.2%
2002$35,520+54.9%
2001$22,924-1.4%
2000$23,241+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946