Skip to content

95 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block139
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,770
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,900
40%
Improvement Value:$242,100
60%
Total Assessment$403,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,214+3.4%
2024$13,742+2.6%
2023$13,388+0.7%
2022$13,299+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956