Skip to content

230 N Washington AveBergenfield, NJ 07621

Other Exempt

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block13
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionS1G1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$606,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$606,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$20,008+1.2%
2021$19,778+0.7%
2020$19,632+0.5%
2019$19,535+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$970,000
DeedBook 3457, Page 1196Recorded1/13/2020

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 8562, Page 993