Skip to content

137 Roosevelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block147
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,800
58%
Improvement Value:$114,400
42%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,530+3.4%
2024$9,214+2.6%
2023$8,976+0.7%
2022$8,917+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8613, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1958