Skip to content

24 Carol LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1930

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Oct 24, 2007

Property Information

Block150
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
54%
Improvement Value:$135,600
46%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,426+3.4%
2024$10,080+2.6%
2023$9,820+0.7%
2022$9,755+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 9443, Page 375

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 9107, Page 326

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 8204, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1930