Skip to content

71 Bradley AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 12, 2005

Property Information

Block152
Lot1.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,800
50%
Improvement Value:$161,400
50%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,399+3.4%
2024$11,021+2.6%
2023$10,737+0.7%
2022$10,666+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8772, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1960