Skip to content

42 S Woodside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block158
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,200
58%
Improvement Value:$109,400
42%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,191+3.4%
2024$8,886+2.6%
2023$8,657+0.7%
2022$8,600+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 9203, Page 334

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8287, Page 529

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 7859, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1921