Skip to content

76 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1981

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block159
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
46%
Improvement Value:$175,000
54%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,427+3.4%
2024$11,048+2.6%
2023$10,763+0.7%
2022$10,692+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981