Skip to content

26 S Taylor StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block159
Lot16.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
58%
Improvement Value:$109,700
42%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,322+3.4%
2024$9,013+2.6%
2023$8,780+0.7%
2022$8,722+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,056DeedBook 4516, Page 692Recorded1/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1931