Skip to content

24 Bergen AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1906

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block168
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,100
60%
Improvement Value:$112,900
40%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+3.4%
2024$9,719+2.6%
2023$9,468+0.7%
2022$9,405+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,572DeedBook 5313, Page 904Recorded9/4/2024

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8812, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1906