Skip to content

115 E Clinton Avenue 1aBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block171
Lot1
QualifierC101A
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage651
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
61%
Improvement Value:$53,300
39%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,878+3.4%
2024$4,716+2.6%
2023$4,594-11.7%
2022$5,201+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft651DeedBook 5075, Page 479Recorded9/6/2023

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft651DeedBook 1695, Page 685Recorded6/26/2014

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 583, Page 415

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 8496, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1955