Skip to content

50 S First Street 3aBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 9, 2004

Property Information

Block171
Lot1
QualifierC106C
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage545
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
54%
Improvement Value:$71,400
46%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,516+3.4%
2024$5,333+2.6%
2023$5,196+0.7%
2022$5,161+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8692, Page 478

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 8547, Page 939

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 8432, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1955