Skip to content

135 E Clinton Avenue 2bBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Nov 21, 2013

Property Information

Block171
Lot1
QualifierC202E
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
68%
Improvement Value:$40,000
32%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,409+3.4%
2024$4,263+2.6%
2023$4,153+0.7%
2022$4,125+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 1581, Page 2412Recorded12/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955