Skip to content

155 E Clinton Avenue 4bBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block171
Lot1
QualifierC204D
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
68%
Improvement Value:$40,000
32%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,409+3.4%
2024$4,263+2.6%
2023$4,153+0.7%
2022$4,125+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 2964, Page 1955Recorded6/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1955