Skip to content

135 E Clinton Avenue 4bBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block171
Lot1
QualifierC204E
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
68%
Improvement Value:$40,000
32%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,409+3.4%
2024$4,263+2.6%
2023$4,153+0.7%
2022$4,125+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
Sq Ft567DeedBook 4266, Page 1495Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 2835, Page 31Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$111,500

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 1579, Page 549Recorded12/6/2013

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 7723, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1955