Skip to content

87 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1902

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block171
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S 2 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
53%
Improvement Value:$139,300
47%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,468+3.4%
2024$10,121+2.6%
2023$9,860+0.7%
2022$9,794+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1902