Skip to content

181 E Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 12, 1997

Property Information

Block178
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
48%
Improvement Value:$173,300
52%
Total Assessment$333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,748+3.4%
2024$11,359+2.6%
2023$11,066+0.7%
2022$10,992+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7980, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1956