Skip to content

175 E Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 17, 2002

Property Information

Block178
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionB1G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,894
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,200
44%
Improvement Value:$278,800
56%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,635+3.4%
2024$17,050+2.6%
2023$16,610+0.7%
2022$16,500+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8062, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1941