Skip to content

194 Bradley AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2008

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block183
Lot6.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,262
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
36%
Improvement Value:$289,100
64%
Total Assessment$449,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,840+3.4%
2024$15,314+2.6%
2023$14,919+0.7%
2022$14,820+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$557,000
DeedBook 9569, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 2008