Skip to content

241 E Main Street(Unit C002G)Bergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$50
Last Sale Date
Aug 2, 1996

Property Information

Block185
Lot1
QualifierC002G
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$55,000
44%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,409+3.4%
2024$4,263+2.6%
2023$4,153+0.7%
2022$4,125+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955